Křesťansko-sociální platforma ŠONÁPÁ
Iniciativa pro sociální a náboženský dialog

Datum 03.06.2022; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihou Ernesta Gellnera: Podmínky svobody
Pojem občanská společnost se používal například za Locka a Hegela. V posledních desetiletích byl tento pojem obrozený a v současnosti se stal „zářícím emblémem“. Stát, kde chybí občanská společnost trpí bolestnou prázdnotou. Jde o totalitní státy s atomizovanou společností a prý s heretickým disentem.
Datum 30.05.2022; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihou Palle Svenssona: Teorie demokracie
Svenssonova monografie analyzuje demokracii z hlediska historického, ideologického a analytického. Demokracie je pojem s mnoha významy, který se v historickém vývoji proměňuje, pojem, jehož význam se liší pro jedince, skupiny, strany, národy a státy. Podle tzv. Ogdenova trojúhelníku je potřeba rozlišovat termín, pojem a předmět.
Datum 27.05.2022; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihou Evy Broklové: Československá demokracie
Tragický zánik ČSR (jako „buržoasní demokracie“) bývá některými lidmi spojován dokonce do příčinné souvislosti s demokratickými principy uspořádání politického systému ČSR. Toto podezření nebo obvinění demokratických principů uspořádání politického systému přispělo k tomu, že v uspořádání státu Čechů a Slováků po roce 1945 ...
Datum 20.05.2022; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihou Pavla Barši a Ondřeje Císaře: Levice v postrevoluční době
Když v 17. století Thomas Hobbes a John Locke vystoupili s teoriemi společenské smlouvy, Bylo zpochybněno božské právo panovníků na trůn. Politická autorita měla vyrůstat z konsensu ovládaných. Postupně se rozvíjející občanská společnost se vyznačuje pluralitní sférou pozemských politických hodnot a zájmů.
Datum 20.10.2020; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihami T. G. Masaryka: Otázka sociální I-II
T. G. Masaryk vydal dvojdílnou Otázku sociální na přelomu 19. a 20. století, když mu bylo téměř 50 let. Od vydání Komunistického manifestu uplynulo tehdy také 50 let. Masaryk konstatuje, že v této době přelomu staletí je všechno „sociální“, socialismem (usilujícím odstranit bídu hospodářskou, společenskou, hmotnou a mravní) se v tehdejších českých poměrech rozuměl hlavně marxismus.
Datum 12.09.2020; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihou T. G. Masaryka: Moderní člověk a náboženství
V esejistické knize, která patří k tomu nejzajímavějšímu, co Masaryk napsal, vychází autor z psychologických, případně psychopatologických otázek. Na úvod poznamenává, že choromyslnost je vykládána prozatímním způsobem. To do značné míry platí o chápání duševních nemocí ještě v 21. století, navzdory určitým pokrokům psychiatrie, psychologie, psychoterapie. Proč je v nové době tolik choromyslných, ptá se Masaryk.
Datum 30.08.2020; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihou Jana Kellera: Tři sociální světy (Sociální struktura postindustriální společnosti)
Na přelomu 60. a 70. let 20. století publikovali sociologové Alain Touraine a Daniel Bell práce ve kterých shrnuli svá očekávání od nastupující postindustriální společnosti. Ač se oba teoretici ve všem neshodují, vyjmenujeme si některá jejich očekávání společně:
Datum 20.08.2020; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihou Naomi Kleinové: Šoková doktrína. Vzestup kalamitního kapitalismu
Postavou, ke které se autorka v analýze zavádění neregulovaného kapitalismu ve světě od studené války do roku 2007 opakovaně vrací, je vůdčí ekonom chicagské ekonomické školy, neoliberál, Milton Friedman. Není tajemstvím, že Friedman byl silně ovlivněn F.A. von Hayekem, který v ekonomii (např. v knize Cesta do otroctví) „obrátil naruby“ státní kapitalismus zemí ovládaných komunisty v extrémně soukromovlastnickou podobu kapitalismu.
Datum 10.08.2020; Autor: Pavel Šlégr
Nad knihou Jana Kellera: Soumrak sociálního státu
Tíživá situace sociálně zranitelných obyvatel, hlavně dělníků, vznik organizovaného odborového hnutí, provází evropské státy od konce 18. století. První podoby sociálních států se (podle Kellera) v Evropě se objevují v 80. letech 19. století. Problém přílivu mas bývalých zemědělců do měst a hlavně do předměstí, přesahuje ze století 19. přes polovinu 20. století.


RECENZE ZAJÍMAVÝCH KNIH

Copyright © 2023 ŠONÁPÁ.cz | Křesťansko-sociální platforma ŠONÁPÁ | Iniciativa pro sociální a náboženský dialog