Korektní výběr LED zářivky


Posted On Říj 13 2018 by

LED zářivky, které jsou kompatibilní, lze osadit do původních svítidel a nahradit tak jimi staré klasické fluorescenční zářivky. V tomto případě postačí jen zářivku zapojit a odstranit startér, který není k provozu již potřeba. Avšak je zde nutné si dát náležitý pozor na nekompatibilní typy LED trubic, neboť ty nelze takto snadno vyměnit. Zde je zapotřebí již složitější zásah do kabeláže a elektroinstalace. V nabídce lze zakoupit LED zářivky ve standardních rozměrech. Jedná se o kompatibilní typy.
stropní zářivka
 
Atributy a výhody
 
Oproti klasickým zářivkám přináší LED technologie úsporu až o 50% energie a tyto zářivky nepotřebují ke svému zdárnému provozu tlumivku ani startér. Vynikají vyšší efektivitou, neboť tepelná ztráta je tvořena jen 10%. Zbylých 90% je světelný účinek. Rovněž životnost je zhruba padesát tisíc hodin a na svém výkonu je ztráta pouze 2 až 3% za rok. Zatímco u klasických zářivek je reálná ztráta světelného výkonu ročně okolo 20 až 30%. U LED osvětlení je eliminace neduhu, jako je například blikání, tmavnutí okrajů, bzučení apod. Zatímco u běžných zářivek se s tímto lze potýkat poměrně často.
 
Jak vybrat správně?
 
Výběr by měl být na základě zásadních parametrů, jako je výkon. Aby byla zvolena vyhovující intenzita osvětlení. Podstatný vliv má i barevná teplota světla. K dostání jsou na výběr i tzv. stmívatelné s možností regulace v rámci síly osvětlení. Velmi efektivní a ocenitelné při večerech a všude tam, kde by přílišná intenzita světla byla rušivým elementem. Do průchozího prostoru jsou ideální typy zářivek s PIR čidlem, které se samy automaticky rozsvítí a zhasnou v rámci pohybového senzoru.
stočená zářivka
 
Využití
 
Tento typ kompaktních zářivek je taktéž označován coby úsporné žárovky. Uplatnění a nejčastější využití nachází jako hlavní i doplňkový světelný zdroj. Hodí se do interiéru, tj. do obývacího pokoje, ložnice, pracovny, dětského pokoje i sociálního zařízení, kanceláře apod.

3/5 - (5 votes)

Last Updated on: 2 září, 2020 at 12:00 pm, by


Written by