Jak dobře vybral lustry a závěsná svítidla


Posted On Zář 27 2019 by

Jedním ze základních požadavků na domov je dobré osvětlení. Většinou ho obstará dostatečně sluneční svit, avšak během krátkých zimních dnů, kdy je doba slunečního svitu krátká, potřebujeme osvětlení umělé. To obstarávají mimo jiné i lustry a závěsná svítidla. Existuje jich však mnoho druhů a často není zrovna snadné vybrat to nejlepší.
jednoduché stropní svítidlo
 
Čím se tedy při výběru řídit? Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel. Tím nejdůležitějším je, aby svítidlo plnilo svou funkci, tedy dostatečně osvětlovalo vybraný prostor. Je proto nutné vybrat takové, které bude dostatečně zářit, a to podle velikosti daného prostoru.
 
Jistě, svítivost z velké části záleží na použité žárovce. Proto se musíme pečlivě podívat, na jaký typ žárovek náš nový lustr je, a zda je tento typ pro nás dostačující. Na druhou stranu není vždy vhodné kupovat řešení s tou největší jasností. Pokud totiž máme pouze malý prostor, silné světlo by mohlo být prakticky oslepující a při delším pobytu může vést až k poškození očí.
 
Dalším faktorem je velikost lustru. Zde záleží nejen na velkosti prostoru, který bude osvětlován, ale také na celkovém zařízení. Do malého kumbálku nepořídíme obrovské svítidlo, na druhou stranu například ve velkém obývacím pokoji či hale malý lustr dostatečně nevynikne a může působit až rušivě.
 
Tím plynule přecházíme k osvětlení coby módnímu doplňku. Stínidlo lustru totiž může buď vhodně dotvořit atmosféru místnosti, nebo naopak působit naprosto rušivě. Zde je opět třeba vzít v úvahu velikost prostoru. Velké, zdobné stínidlo sice v malé komůrce vynikne, bude však působit jako „pěst na oko“ a v případě, že je nízký strop, může i bránit v pohybu. Je také třeba uvážit, zda bude hlavním prvkem místnosti, okolo kterého budou naaranžovány ostatní, či zda bude jen jedním z doplňků. Dle těchto kritérií můžeme zvolit buď stropní světlo s nenápadným, decentním stínidlem, anebo obrovský zdobené osvětlení.
 příklad zdobného lustru
V úvahu je také třeba vzít místo, kde se ona místnost nachází. Obrovské, svícnu podobné stropní světlo se může dobře vyjímat například v luxusní vile nebo na zámku, v panelákovém bytě však působí poněkud zvláštně.
 
V neposlední řadě je třeba se zamyslet, k jakému účelu ona osvětlovaná místnost slouží. Například do obývacího pokoje můžeme dát i něco výraznějšího, naopak pro kancelář je vhodnější decentnější model.
 
Jak vidíte, vybírat osvětlení není zrovna jednoduchá záležitost a je potřeba při tom myslet na spoustu věcí. Věřím však, že vám tento článek pomohl a že až budete vybírat světlo, pak si vyberete to nejlepší.

4/5 - (2 votes)

Last Updated on: 14 ledna, 2020 at 6:30 pm, by


Written by