Křesťansko-sociální platforma ŠONÁPÁ
Iniciativa pro sociální a náboženský dialog

ZAKLÁDAJÍCÍ ČLENOVÉ

František Bublan Absolvoval v letech 1971-76 Katolickou teologickou fakultu, 2 roky působil jako duchovní, po podpisu Charty 77 byl uvězněn a zbaven státního souhlasu k výkonu funkce duchovního, pracoval jako dělník až do roku 1990. Potom působil v našich nových zpravodajských službách, v roce 2004 se stal ministrem vnitra, od roku 2006 je poslancem za ŠONÁPÁ. Je nestraníkem, má 3 děti a 2 vnoučata.

Adam Borzič Básník, člen básnické a umělecké skupiny Fantasía, předseda Společnosti křesťanů a Židů. Studuje na ETF UK (Institut ekumenických studií). V letech 2006 - 2009 se účastnil Drama-terapeutického výcviku pod vedením Blanky Kolínové. Profesně se zabývá poradenstvím a překladatelstvím. Spolu s Petrem Řehákem a Kamilem Bouškou vydal básnickou knihu Fantasía. Poezii, recenze a odborně zaměřené texty s religionistickou tematikou publikoval v periodicích Tvar, Křesťanská revue, Nový prostor, Dingir, Ateliér, Český dialog. Chápe se jako postdenominační křesťan. Zabývá se mezináboženským dialogem, spiritualitou stvoření, teologií osvobození. Politicky je levicový liberál.

Jan Černý Absolvoval Filosofickou fakultu MU v Brně a Evangelickou teologickou fakultu UK v Praze. Učí filosofii na vysoké škole a pracuje na disertaci v oboru současné francouzské fenomenologie. Životními okolnostmi byl doveden k tomu, aby spojoval moravský venkovský základ s intelektuálními horizonty Prahy a náboženství s politickou levicí, proto se v politických otázkách hlásí k myšlenkám komunitarismu. Je členem Českobratrské církve evangelické; idea postdenominačního křesťanství jej ovšem nenechává chladným. Je členem ŠONÁPÁ, koordinuje činnost její Křesťansko-sociální platformy.

Pavel Čižinský V letech 1991 až 1995 navštěvoval klášterní gymnázium v Seitenstetten v Dolním Rakousku. V letech 1995 až 2004 studoval na Karlově Univerzitě klasickou filologii, právo, politologii a mezinárodní vztahy a religionistiku, přičemž dosáhl titulu bakaláře politologie a magistra práv. Od roku 2002 úzce spolupracuje s pražskou nevládní organizací Poradna pro občanství / Občanská a lidská práva, v jejímž rámci se věnoval řadě lidskoprávních témat, zejména právnímu postavení cizinců, právu na rovné zacházení a boji proti diskriminaci, přístupu ke spravedlnosti a bezplatné právní pomoci, mediaci v netrestních věcech a právu sociálního zabezpečení. Od roku 2004 pracoval jako advokátní koncipient a od roku 2009 je samostatným advokátem v Praze. Je svobodný, bezdětný, nestraník. Je římsko-katolického vyznání.

Karel Floss Absolvoval studium jazykovědy a filosofie na MU v Brně a UP v Olomouci. Pro náboženské přesvědčení v období 1950 - 1953 nejdříve vězněn, pak zařazen do PTP. Do roku 1989 vykonával pomocná povolání v zemědělském výzkumu v Olomouci a Praze, od r. 1985 žije trvale v Sázavě nad Sázavou. Od sametové revoluce docentem filosofie na UP v Olomouci. Od téhož roku člen ŠONÁPÁ, jeden ze zakladatelů její Křesťansko-sociální platformy v 90. letech. 1996 - 1998 senátor za oblast Kutnohorska. 1998 - 2005 předseda odborné Komise ŠONÁPÁ pro církve a náboženské společnosti. Zakladatel a předseda Nadace Světový Étos - Centrum Prokopios v Sázavě nad Sázavou. Autor řady českých i zahraničních publikací.

Markéta Hrbková Profesorka na střední škole, překladatelka, básnířka a astroložka. Nehlásí se k žádné straně ani k žádné církvi. Politickými názory inklinuje v něčem víc doprava, v něčem víc doleva, ale především věří, že lidé jsou na světě proto, aby se domluvili a byli schopni žít ve vzájemné úctě, toleranci a důvěře. A že k tomu nakonec, přes všechny složitosti a peripetie, dojdou…

Kateřina Kalistová Je právnička, bývalá náměstkyně tří ministrů a jedné ministryně kultury, předsedkyně Ústřední komise pro záležitosti Romů a Ústřední kulturní komise ŠONÁPÁ, místopředsedkyně Sociálně demokratických žen v Praze, ředitelka nadačního fondu Impuls, zabývajícího se roztroušenou sklerózou mozkomíšní. Lidská práva, mezikulturní dialog, rovné příležitosti a boj s předsudky jsou témata, která ji v současné době plně zaměstnávají. Je vdaná, má dceru Annu.

Miloslav Kučera Vystudoval divadelní režii. Publikuje v odborném i denním tisku, v současné době učí kulturní politiku na Univerzitě J. A. Komenského. V roce 1960 vstoupil do KSČ, v roce 1970 byl jako pravicový oportunista a nepřítel socialismu vyloučen. Členem ŠONÁPÁ se stal v roce 1995. Prošel celou řadou funkcí od těch nejnižších až po členství v Předsednictvu ŠONÁPÁ. Má zkušenost z politiky komunální i vrcholové. Byl šest let poslancem se specializací na kulturu, školství a média a spolupracovníkem několika ministrů. Dnes působí jako nezávislý mediální poradce. Považuje se za středolevě umírněného. Cítí se být ateistou s obdivem a úctou ke všemu pozitivnímu, co v nejrůznějších náboženstvích poznal.

Karel Matouš Absolvoval Strojní fakultu ČVUT a vědeckou přípravu v oboru průmyslového designu na strojní fakultě VŠT Košice. Pracoval ve strojírenských podnicích a institucích, současně externě vyučoval na vysokých i středních školách zejména průmyslový design a matematiku. V roce 1991 vstoupil do ŠONÁPÁ, byl mimo jiné dlouholetým předsedou OVV v Praze 11, zastupitelem v Praze 4 a zastupitelem MHM Prahy. Jeden ze zakladatelů Křesťansko-sociální platformy ŠONÁPÁ. V současné době je předsedou odborné subkomise ŠONÁPÁ pro církve a náboženské společnosti. Je členem Českobratrské církve evangelické, kde se za minulého režimu věnoval práci s mládeží a křesťanské službě.

Lukáš Nedvěd V roce 2004 absolvoval Vyšší odbornou školu rozvoje venkova v Hořicích. Věnuje se problematice obnovy venkova, v níž se zaměřuje také na sociální a duchovní aspekty, ekologii a rozvoj demokracie. Působí v Komisi pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje. Soukromě studuje etnologii. Je praktikujícím katolíkem, se zájmem o mosty mezi spiritualitou západního a východního křesťanství. Od roku 2002 působí jako komunální zastupitel, v roce 2005 se stal členem ŠONÁPÁ, kde v současnosti působí ve funkci místopředsedy okresního výkonného výboru Mladá Boleslav.

Miroslav Německý Absolvoval Vysokou školu ekonomickou, obor národohospodářské plánování, tvorbu životního prostředí (postgraduál) na stavební fakultě ČVUT, teologii na Evangelické akademii v Hradci králové a na Evangelické teologické fakultě v Praze. Pracoval na okresních národních výborech v Středočeském kraji, po roce 1989 na Ministerstvu hospodářství na úseku regionální a municipální politiky. Po vstupu do důchodu pracoval nejprve na Útvaru rozvoje města Prahy, v současné době v duchovní službě v Českobratrské církvi evangelické. Je členem ŠONÁPÁ, kde zasedá v komisi pro veřejnou správu a regionální rozvoj a v subkomisi pro církve a náboženské společnosti.

Petr Řehák Vystudoval religionistiku na Univerzitě Pardubice. Pracuje jako socioterapeut občanského sdružení FOKUS, které se specializuje na pomoc a destigmatizaci duševně nemocných spoluobčanů, externě přednáší na Vyšší odborné škole publicistiky (VOŠP) v Praze. Je členem experimentální básnické skupiny Fantasía. Náboženství praktikuje meditací a modlitbami, nevěří v bohy, ale světí sobotu. Ač nestraník, kloní se k levici.

Bohuslav Sobotka Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V prosinci 1989 se stal členem ŠONÁPÁ a podílel se na obnovení její činnosti v Brně a na okrese Vyškov. Byl spoluzakládajícím členem Mladých sociálních demokratů (1990), předsedou poslaneckého klubu ŠONÁPÁ (květen 2001-červenec 2002) a předsedou Jihomoravské krajské organizace ŠONÁPÁ (2001-2002). Je předsedou ŠONÁPÁ (od března 2011). Od roku 1996 je nepřetržitě poslancem za ŠONÁPÁ, působil mj. jako předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Odborně se zaměřuje na veřejné finance, legislativu v oblasti daní, finančních trhů, státního a územních rozpočtů. Je ženatý, má manželku Olgu a syna Davida.

Anna Šabatová V letech 1971 - 1973 vězněna pro podvracení republiky. Signatářka Charty 77, v roce 1986 její mluvčí. V letech 1978 - 1990 členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V letech 1978 - 1990 vydávala spolu s dalšími Informace o Chartě 77. Po Listopadu absolvovala studium jednooborové bohemistiky na Universitě Karlově. V roce 1998 dostala Cenu Spojených národů pro lidská práva. V letech 2001 - 2007 vykonávala funkci zástupkyně veřejného ochránce práv. V letech 2004 - 2008 doktorské studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V současnosti vyučuje na Katedře sociální práce UK, je předsedkyní Českého helsinského výboru a členkou Evropského výboru pro zabránění mučení. Vdaná od roku 1974 za Petra Uhla, má tři děti a čtyři vnoučata.

Ivan O. Štampach Křesťan hlásící se k široce pojaté katolické tradici, se sympatií k alternativním proudům v křesťanství, v současnosti nezávislý na církevních organizacích, praktikuje anthroposofii jako duchovní cestu a přijímá její podněty i pro sociální oblast;  původně teolog,  dnes se badatelsky a pedagogicky zaměřuje hlavně na religionistiku (neutrální vědu o náboženstvích),  politicky sympatizuje s demokratickým socialismem, nachází podněty i v koncepcích demokratického  korporativismu a komunitarismu, kloní se ke koncepci ekologicky šetrné ekonomiky a trvale udržitelného života. Učí na dvou univerzitách a píše odborné texty i volné eseje v knihách a článcích, přispívá nejčastěji do periodik Dingir a Literární noviny, spolupracuje s rozhlasem a televizí. Je nestraník.

DALŠÍ SIGNATÁŘI

Miroslav Orel, Nové Město nad Metují, student, člen ŠONÁPÁ
František Odstrčil, Fryšták, technik-projektant, člen ŠONÁPÁ
Pavel Kosorin, Brno, ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy
Jan Bezdíček, Choceň, veterinární asistent, člen ŠONÁPÁ
Šimon Krmenčík, Praha, student, člen ŠONÁPÁ
Jan Hanáček, Mutěnice, speciální pedagog, člen ŠONÁPÁ
Věra Matoušová, Putim, editorka a nakladatelka, členka ŠONÁPÁ
Petr Matouš, Putim, tajemník OÚ Putim, člen ŠONÁPÁ
Filip Outrata, Praha, redaktor, VŠ pedagog, člen ŠONÁPÁ



Copyright © 2023 ŠONÁPÁ.cz | Křesťansko-sociální platforma ŠONÁPÁ | Iniciativa pro sociální a náboženský dialog